X

Blog

İntema Yaşam Akademisi’nde Maya: Aynı Ekmeği Paylaşmak ve Global Local Etkinliği  

İntema Yaşam Akademisi’nde Maya: Aynı Ekmeği Paylaşmak ve Global Local Etkinliği

 

3- İntema Yaşam Akademisi’nde Maya: Aynı Ekmeği Paylaşmak ve Global Local Etkinliği

Hayatınız boyunca yapmak isteyeceğiniz bir ekmeğin tarifinin paylaşıldığı ve yerli otların global tekniklerle Le Cordon Blue’nun usta şefleri tarafından hazırlandığı etkinlikler İntema Yaşam Atölyesi’nde.

İntema Yaşam Atölyesi’nde Ağustos ayı boyunca pek çok öğretici ve ilham verici eğitimi birlikte deneyimlerken dünyanın en leziz tatlarını paylaşarak üreteceğiz. İşte Ağustos ayında İntema Yaşam Atölyesi’nde siz sevgili misafirlerimiz için hazırladığımız Maya: Aynı Ekmeği Paylaşmak ve Global Local: Otlar etkinlikleri hakkında detaylı bilgiler...

10 Eylül’de, İntema Yaşam Akademisi’nde, şeflerimiz Efe Çakıroğlu ve Ömer Emre Duran ile memleket kokan ekmeklerin nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Maya: Aynı Ekmeği Paylaşmak etkinliğinde ellerimizle ekmek hamurunu açacak ve fırına vereceğiz. Lezzetli ekmeğin sırrının emek ve sabretmek olduğunu birinci elden deneyimlerken daha önce duymadığımız püf noktalarını şeflerimizden dinleyeceğiz. Bu etkinlikte hazırlayacağımız tam buğday unlu cevizli köy ekmeği ve zeytinli baget ekmeği güzel sohbetimize leziz bir tat da katacak.

Hamur işi atölyeleri arasında sadece hamurun tarifine ve hazırlanmasına değil; yapılan lezzetin paylaşımına da odaklanan Maya: Aynı Ekmeği Paylaşmak tamamen bu felsefe üzerine kurulmuş İntema Yaşam Akademisi etkinliklerinden biridir. Ailenize ve sevdiklerinize kendi emeğinizle farklı ve lezzetli ekmekler hazırlamak ve sofranın lezzetine bereket katmak istiyorsanız 10 Eylül tarihinde İntema Yaşam Atölyesi’nde sizi bekliyoruz.

İntema Yaşam Atölyesi’nde düzenlenecek Global Local etkinliğinde Le Cordon Bleu’nun Fransız şeflerinin yıllanmış deneyimleri ile yerel ürünleri global teknikler kullanarak lezzetli yemeklere dönüştüreceğiz.

1895’ten bu yana 20 ülkede gastronomi dalında yenilikçiliği ve yaratıcılığı geleneklerle birleştiren Le Cordon Blue, her yıl 20.000’den fazla öğrenciye eğitim vermektedir. Le Cordon Bleu Master şeflerinin sizin için İntema Yaşam Atölyesi’nde hazırladığı menü Fransa’nın Provence Bölgesi’ni ayacağınıza getirecek. Ayrıca Master şefler; balık pişirme, sebze hazırlama ve pişirme ile sunum tekniklerindeki engin deneyimlerini Global Local etkinliğinde sizlerle paylaşacaklar.

Fransa’nın kokusu ayrı güzel, renkleri ayrı güzel bölgesi Provence’e özel Fesleğen Soslu Sebze Çorbası’nı Master şeflerimizle birlikte hazırlarken, çorbadan sonra ana yemek olarak Rezene Soslu Barbun Balığı’nı Ratatouille ile servis edeceğiz.

Mutfak atölyelerinde olmayı seviyorsanız, mutfak etkinliği yapmak istiyorsanız veya bir profesyonelseniz ya da doğal ve lokal otlarla yapılan yemeklere büyük ilgi duyuyorsanız Fransa’nın yüzlerce yıllık mutfak kültürünü keşfetmek için İstanbul’un sıcak yaz günlerini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Maya: Aynı Ekmeği Paylaşmak ve Global Local etkinliğinde siz değerli misafirlerimizi ağırlamaktan onur duyarız.

Maya Aynı Ekmeği Paylaşmak Tarih Detayları:

Etkinlik Tarih ve Saatleri:  10-9-2017, saat 10.00
                                              
Etkinlik Süresi:                    3 saat
Biletler:                                 Biletix

Global Local Tarih Detayları

Etkinlik Tarih ve Saatleri:  26-9-2017, saat 16:00
Etkinlik Süresi:                     3 saat 
Biletler:                                 Biletix